Општина Богданци                                                                                          

Занимливости за Општина Богданци

Настани

СЕ ПРОМОВИРАШЕ ПРОЕКТОТ ПРОГРАМА ЗА ЦЕЛОСНА СОЦИЈАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЦА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ВО НИВНИТЕ ЗАЕДНИЦИ

 

Денес, 09.06.2014 година, во Гевгелија, во Дневниот Центар за деца со посебни потреби во периодот од 10:30 до 11:30часот беше оддржана промоција на проектот „Програма за целосна социјализација на деца со посебни потреби во нивните заедници“, кој го спроведуваат Фондацијата „Аполонија“ и МНЗА – „Македонското научно здружение за аутизам“.

Проектот е финансиран од Европската Унија преку Европскиот инструмент за демократија и човекови права во износ од речиси 77 000 евра. Главна цел на истиот е да се зголеми социјалната интеграција и развој на децата со посебни потреби во 4 општини во Југоисточниот регион: Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово. Целни групи се децата со посебни потреби, наставниците, дефектолозите, невладиниот сектор кој работи со деца по посебни потреби како и родителите на децата со посебни потреби од четирите општини.

По промоцијата на проектот и отворањето и посетата на Терапевтската соба во „Дневниот центар за деца со посебни потреби“ во Гевгелија, следуваше отворање и на сензорната соба во ООУ „Петар Мусев“ Богданци.

На свечениот чин по поздравниот говор на директорот на училиштето, Здравко Иљачев, свое обраќање имаше и Градоначалникот на општина Богданци, Анастасија Олумчева, сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова и Н.Е. Аиво Орав, ЕУ Амбасадор.

   

Градоначалникот на општина Богданци, Анастасија Олумчева, изрази особено задоволство што преку проектот Сензорна соба ќе се приближат новите методи на учење до дечињата кои имаат вистинска потреба од нив, возрасните ќе доживеат ново директно искуство, а сите заедно ќе се радуваме на постигнатиот успех.

  

Од свое лично име и од името на сите граѓани на општина Богданци, упати голема благодарност до фондацијата „Аполонија“, училиштето „Петар Мусев“, родителите и сите неуморни учесници во проектот, за нивната будност да ја препознаат потребата, да го водат процесот и да ги организираат активностите околу реализацијата на овој проект.

Општина Богданци во Сензорната соба донираше трамболина која ќе послужи за изведување на сензорни стимулации за дечињата со посебни потреби.

Посакуваме успех и уште многу вакви дела.

 

ОДДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА НА СКУЛПТУРИ ОД ПЛАСТИЧНА АМБАЛАЖА

    

Вчера попладне во Градскиот парк во Богданци во рамките на проектот „Намалување на испуштање на НОЗ (Неразградливи Органски Загадувачи) преку намалување на пластичната амбалажа со рециклирање во Гевгелија и Богданци“ беше оддржана манифестација на која беа изложени склуптури од пластична амбалажа направени од ученици од СОУ „Богданци“, ООУ „Петар Мусев“ и ООУ „Кирил и Методиј“.

На манифестацијата свое учество зедоа ученици од основните и средното училиште кои меѓу другото се претставија со неколку музички точки, драмска изведба и хорски настап.

Проектот е финансиран од Програмата за мали грантови (ПМГ) на Глобалниот еколошки фонд (ГЕФ), НВО „Поддршка“ и Општините Богданци и Гевгелија.

За најдобро изработената скулптура општина Богданци додели награда, од која учениците доброволно се откажаа и средствата одлучија да ги донираат за настраданите од поплавите од Србија и БиХ.

                 

 

Се оддржа Фестивалот на слатко од дива смоква

И како што претходно беше најавено, во организација на регионалната женска организација ЕКО РОЗАЛЕС од Богданци, а под покровителство на Општина Богданци, вчера, 18.05.2014 година, на Градскиот плоштад во Бoгданци како и секоја година се оддржа традиционалниот „Фестивална слатко од дива смоква“.

Познато едека ова слатко од диви смокви се приготвува по народен рецепт кој стана Президиум на светската листа на еколошки чисти производина меѓународната фондација “SLOW FOOD“.

Покрај презентација на подготовката на слатко од диви смокви од страна на членовите на президиумот на СЛОУ ФУД, следуваше дегустација на истото, размена на рецепти и искуства, како и културно уметничка програма исполнета од „Распеани Богданчани“, КУД „Бранд Петрушев“ КУД „Македонски Брод“ а свој настап имаше и Марија Ичкова со својот бенд.

Регионалната женска организација ЕКО РОЗАЛЕС од Богданциупатува голема благодарност до покровителот Општина Богданци и до спонзорите: ЕУРОЛИНК – осигурување АД, Печатница Софија, Лебопекара ММ.

      

 

 

ЧЕСТВУВАЊЕ НА СВЕТИ АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ (ЛЕТЕН) – ЗАШТИТНИКОТ НА БОГДАНЦИ

Во духот на црковните и традиционалните обичаи, денес како и секоја година се чествуваше патронот на Православната црква “Свети Атанасиј Велики“ во Богданци. Со претпразнични и празнични црквени богослужби и принесување на народна трпеза  и годинава достојно се одбележа патронот – заштитник на Богданци.

По претпразничната богослужба која се одржа синоќа во 18.00 часот, програмата за одбележување на панаѓурот во Богданци не ќе беше целосна без културно – уметничкиот настап на КУД „Бранд Петрушев“ и ФА „Мегдан“.

     

Денес, пак, на главната црковна богослужба,со почеток во 08:00 часот, началствуваше Архиепископот Александриски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, кој отслужи Свечена Божествена Литургија посветена на нашиот светител. По завршувањето на Литургијата беа прекршени и празничните колачи.

 

ОДДРЖАН ЗАВРШНИОТ НАСТАН ОД ПРОЕКТОТ НЕ ИГНОРИРАМ - ДЕБАТИРАМ

Завршниот настан на проектот „Не игнорирам – дебатирам“, кој беше имплементиран од Здружението за едукација на деца и млади „Сложувалка“ од Гевгелија, а поддржан од УСАИД и ФООМ, беше оддржан денес, 10-ти Мај во Мотел Вардар – Гевгелија, со почеток во 13:00 часот

Во неговата реализација свое учество зедоа учениците од средните општински училиште на општина Гевгелија, Богданци и Валандово, со цел отворено да дискутираат за сите проблеми и пропусти со кои се соочиле при спроведувањето на екстерното тестирање како и начини на кои може да делуваат во насока на надминување на истите. Преку дебатниот модел на Карл Попер ги вкрстија и своите тези и аргументи за начинот на донесување на Законот за прекинување на бременоста.

Инаку, на завршната конференција од проектот, оддржана денес, свое учество зедоа  покрај средношколците од трите општини и претставници/професори од училиштата како и претставници од општинската администрација од Гевгелија, Богданци и  Валандово.  На истата беа заокружени завршните активности од проектот кои  беа насочени кон идентификување на проблемите на младите, како и заедничките интереси и можности за нивно остварување.

 

УСПЕШНО ОРГАНИЗИРАНИ ПРВОМАЈСКИТЕ ТРКИ ВО СТОЈАКОВО

 

Во духот на забавата, дружењето и празнувањето со право можеме да кажеме дека с.Стојаково се покажа како успешен организатор на Првомајските трки, кои се оддржаа денес, 1-ви Мај, со почеток во 08:30часот. Одлично подготвената и одбележаната патека и учесниците полни со сила и ентузијазам ги оправдаа очекувањата на бројната публика која најпрво ја проследи трката со коњи,трката со магариња,трката на сто метри (јуниори и сениори во машка и женска конкуренција), скокање со вреќи, трка на 3.000 метри и влечење со јаже.

Еве ги одговорите на неколку од прашањата кои му ги поставивме на Дејан Арнаудов,  член на Месната Заедница Стојаково - организатор на оваа културно-спортска манифестација:

Колку време ви беше потребно да го организирате настанот?

Ø  Тргнувајќи од фактот што веќе 6-та година по ред учествувам во организацијата на традиционалните првомајски натпревари во моето Стојаково, годинава не ни беше потребно многу време да се поклопат коцките. Четири дена се спремавме за овие трки, се мисли на техничкиот дел и мислам дека на денот на оджувањето на манифестацијата на терен излезе како шо треба. Имаше и некои ситни пропусти, но коишто не беа до нас, и во иднина се надеваме нема да се случуваат.

Кај која од трките интересот за пријавување беше најголем?

Ø  Интересот за секоја трка заземаше голем интерес, бидејќи чест е и гордост за натпреварувачите да земат учество и да ги покажат своите квалитети, и фактот дека е најважно да се учествува. Да бидам реален, најинтересна трка ми беше трката на јуниори на 100 метри, и со огромна чест го поздравувам фактот што од година во година се повеќе дечиња заземаат активно учество во трките за јуниори. Патем, нели, младите се движечка сила на општеството.

Дали победниците беа задоволни од наградите кои ги додели општина Богданци?

Ø  Сите учесници што учествуваа во трките, беа задоволни од фактот што пред се имаше натпревар, другарство, нови познанства. Награда добија првите тројца, како и секоја година така и оваа беа задоволни од наградите.

Ø  Ја користам оваа прилика да испратам благодарност до Општината којашто дозволи финансиски да биде манифестацијата покриена, до училиштето Св. Кирил и Методиј Стојаково, за спонзорите и секако за она што публиката најмногу го следеше со воздишки, настапот на КУД Бранд Петрушев од Стојаково коишто со својот настап придонесе за настанот да биде побогат. Се надеваме во иднина дека ќе биде уште поубаво. Традицијата продолжува.

   

 

 

 

ДЕЛОВНИ ИНФОРМАЦИИ

ЛИНКОВИ

 

 

Културни настани

 

 

 

 
 
 
 
 
 
Број на гледања на артикли
756028

Посетители

1232367
Денес
Вчера
Оваа недела
Овој месец
Вкупно
653
1353
11924
32127
1232367

Server Time: 2017-11-20 07:40:57
Joomla template by Joomlashine.com