Општина Богданци                                                                                          

Занимливости за Општина Богданци

Католичка црква

 

   Католичката парохија од источен обред во Богданци е од самиот почеток на Кукушката унија. Првата црква е изградена во 1884 година. Посветена е на светите браќа Кирил и Методиј, а ја осветил владиката Лазар Младенов.
   Интересно е да се спомене дека парохијаните се автохтони со еден дел дојдени од Паљурци.
 
HomeОдноси со јавност

Односи со јавност

БОГДАНЦИ ВО ПЕТОК ОД 05 ДО 07 ЧАСОТ БЕЗ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА

         Поради приклучување на паркот на ветерни електрани Богданци во дистрибутивната мрежа, во петок од 5 до 7 часот наутро без електрична енергија ќе бидат населените места во општинаБогданци, Гевгелија, Дојран и Валандово.

 

АКЦИЈАТА ЗАЕДНО - ЗА НАШИОТ ГРАД ПРОДОЛЖУВА СО ИСТО ТЕМПО

Акцијата „Заедно – за нашито град“ продолжува и се одвива според договореното.

На наше големо задоволство,  интересот за спроведување на истата е се поголем.

  

 

 

ДЕЛОВНИ ИНФОРМАЦИИ

ЛИНКОВИ

 

 

Културни настани

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Број на гледања на артикли
860055

Посетители

1400594
Денес
Вчера
Оваа недела
Овој месец
Вкупно
104
1717
7911
44187
1400594

Server Time: 2018-02-25 05:58:57
Joomla template by Joomlashine.com