Sağlık Sigortası Ankara| sanal ofis ankara sanal ofis ankara sanal ofis ankara ankara hasta bakıcı sanal ofis ankara sanal ofis ankara

Општина Богданци дел од Генералка Викенд

Општина Богданци денес, 17-ти мај се вклучи во најголемата до сега спроведена еколошка акција во Република Македонија „Генералка викенд“ заедно со уште 79 локални самоуправи во земјава.

Акцијата е организирана од страна на „Мен енд Маунтен“ и Национални шуми со поддршка на Министерството за животна средина и Министерството за земјоделие под мотото „ Зелена сончева“ со која за секои 10 килограми собран отпад општината добива по едно дрво.

Според изготвените план и програма за одвивање на активностите од страна на локалната самоуправа, се расчистуваше отпадот од десетина локации на територијата на општина Богданци.

Упатуваме благодарност до СОУ „Богданци, ООУ „Петар Мусев“, ООУ „Кирил и Методиј“ Месна заедница Стојаково, Месна заедница Селемли,  ЈП „Комунална Чистота“, „Полимат 13“ ФК „Вардарски“, РК „Младост“ ЗСР „Костреш“ и ЗГОР 25-МИНА Стојаково кои се вклучија во оваа акција која има за цел да придонесе за подигнување на еколошката свест и одговорноста кај населението за заштита и зачувување на животната средина .

Соопштение

Ги известуваме граѓаните дека започнувајќи од денес па се до крајот на овој месец градежните работи за реконструкција на водоводната мрежа во Богданци ќе се одвиваат на главната улица – Маршал Тито, и тоа едната градежна група ќе работи на потегот од правното лице „Драги Ком“ до административната зграда на „Млаз“, додека другата градежна група ќе работа на потегот од ТП „РИВИ ЦОНКА“ до „Максим Кафе“.

                И покрај тоа што улицата нема да биде затворена за сообраќај, во овие делови ќе има стеснување на коловозната лента, со што упатуваме апел до жителите за разбирање, намалување на брзината на движење при управување со возилата и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

                Ви благодариме на разбирањето.

СОУ БОГДАНЦИ домаќин на 41-те Државни натпревари на електротехничките, машинските и сообраќајните училишта

На 16 и 17 Мај  СОУ„Богданци“ – Богданци беше домаќин на 41 –те Државни натпревари на електротехничките, машинските и сообраќајните училишта од Република Северна Македонија.

На овие натпревари  учество зедоа 110 ученици и 110 ментори од 21 училиште кои се натпреваруваа во теоретски, практичен дел и одбрана на стручни трудови.

Пред присутните ученици, наставници, академски професори, советници од Центарот за стручно образование и обука, членови на Здружението на наставници по стручни предмети и раководни кадри од електротехничките, машинските и сообраќајните училишта се обрати Градоначалникот на општина Богданци, господин Блаже Шапов и ги прогласи  за отворени овие натпревари.

Меѓу другото, Градоначалникот истакна дека напредокот на општините во современи услови не може да се замисли без локален економски развој и успешно воведување на дуалниот концепт кој им овозможува на учениците стекнување на специфични вештини, работа во реални услови и партнерски однос со компаниите, а ваквите натпреварувања овозможуваат заемна соработка меѓу училиштата и размена на искуства помеѓу учениците.

Овие натпревари беа организирани во соработка со Центарот за стручно образование и обука и Здружението на наставници по стручни предмети и раководни кадри од  електротехничките, машинските и сообраќајните училишта.

Соопштение за Генералка Викенд

Општина  Богданци ќе се вклучи во големата еколошка акција „Генералка викенд“ која е во организација на „Мен енд маунтен“, а со поддршка на Пивара Скопје, Пакомак и Нула Отпад. Акцијата ќе се одвива на ден 17-ти мај (петок) со почеток во 10.00 часот.

Локациите на кои што ќе се одвива чистењето се:

                                       
– Пристапен пат до ветерни електрани, потег од раскрсница R 1109 до Градската депонија

– Брана Паљурци

– Спортска сала МЛАЗ Богданци и околу Стадионот ВАРДАРСКИ

– Јавен простор околу Дом на култура Стојаково

– Манастир „Чука“ Стојаково

– Просторот околу Градинката и јавни површини во центарот на Стојаково

– Селски гробишта во Селемли

– Јавен простор околу училиштата и училишните дворови во Богданци, Стојаково и Селемли

Целта на оваа акција е да се подигне еколошката свест на граѓаните за почиста и поздрава животната средина и во истата ќе се вклучат општинската администрација, ЈП „Комунална Чистота“, училиштата, невладини организации, спортски клубови и месните заедници .

 Ги повикуваме сите заинтересирани граѓани кои се во можност, да земат учество во оваа еколошка акција на некоја од погореспоменатите локации и сите заедно да дадеме свој придонес во зачувувањето на животната средина.

Денес Богданци го празнува Свети Атанасиј летен

Денес се празнува Свети Атанасиј летен, патронот на Православната црква “Свети Атанасиј Велики“ во Богданци!!! Светецот Атанасиј се нарекува борец за вистинското православие и е еден од столбовите на христијанската црква. На денешен ден се празнува пренесувањето на неговите мошти, како и чудата што се случуваа над нив. Овој светец е заштитник на многу домови и семејства а за нас е од големо значење бидејќи Богданци го празнува овој ден. Според старите, се смета дека зимата дефинитивно си заминува. 

Со претпразнични и празнични црквени богослужби и принесување на народна трпеза и годинава достојно се одбележува патронот – заштитник на Богданци.

Нека ни е честит овој ден. 

Ви посакувам добро здравје, среќа, благосостојба и мирен духовен живот.

Известување

Ги известуваме граѓаните дека градежните работи за реконструкција на водоводната мрежа во Богданци моментално се одвиваат на улицата Маршал Тито, на крстосницата со улица „Мирче Ацев“.

            Со цел непречено одвивање на активностите, Општина Богданци упатува апел до жителите за разбирање, внимателно движење и управување на моторните возила, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и дадените знaци од страна на службените лица.

Честит Велигден

На моите сограѓани по повод големиот христијански празник Велигден им ги упатувам своите најискрени честитки. Посакувам во сите домови да владее среќа, спокојство, благодет, почит и христијанската љубов. Во здравје и празнично расположение, во духот на христијанската вера,  да ја потврдиме вредноста  на нашата духовност споделувајќи безусловна љубов со најблиските.

Нека ни е честит Велигден!

Христос воскресна!

Навистина воскресна!

Првомајските трки во повеќе дисциплини и годинава се оддржаа во Стојаково

И оваа година во Стојаково се одржаа традиционалните првомајски трки каде со натпреварувачки дух, забава и хумор беше одбележан празникот на трудот. Станува збор за трки кои датираат од 1951 година кои ги организира  Советот на месната заедница од Стојаково а кои привлекуваат и голем број посетители од околните градови.

 Учесниците се натпреваруваа во неколку дисциплини: трка со коњи, магариња, трка на сто метри за јуниори и сениори во машка и женска конкуренција, скокање во вреќи, трка на 1.500 метри, трка на 3.000 метри, трка со велосипеди, борба на рака, влечење со јаже, работничка трка со колички. Во секоја категорија за најдобрите тројца натпреварувачи беа обезбедени парични награди а имаше и  богата културно-уметничка програма.

На манифестацијата присуствуваа градоначалникот на Општина Богданци, Блаже Шапов, министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова и дополнителниот министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев.

Голема благодарност до организаторот, Месна Заедница Стојаково кој под покровителство на општина Богданци и годинава успешно го организираше овој настан.

И оваа година Првомајски трки во Стојаково

И оваа година, Советот на месната заедница од Стојаково, под покровителство на Општина Богданци ќе ги организира традиционалните Првомајски трки. Станува збор за натпревари во неколку дисциплини, како и богата културно-уметничка програма што секоја година се одржуваат на Први мај во Стојаково-традиција што се негува од 1951 година и веќе 73 години е заштитен белег на жителите од ова населено место.

            Со почеток од 09.00 часот, учесниците ќе се натпреваруваат во неколку дисциплини: трка со коњи, трка со магариња, трка на сто метри за јуниори и сениори во машка и женска конкуренција, скокање во вреќи, трка на 1500 метри, трка на 3.000 метри, трка со велосипеди, борба на рака, влечење со јаже, работничка трка. Oваа година се воведува нова трка, насловена како трка со јајца за лица над 50 години.

            На првите три натпреварувачи во сите категории, ќе им бидат доделени парични награди.

          Културно-уметничката програма со почеток од 15.30 часот ќе ја исполнат следните изведувачи: членовите на Играорната фолклорна група од Стојаково, која работи во состав на КУД „Бранд Петрушев“ од Богданци, танцовата група „ДИВА“, Оливера Станковска, група „Фрка“, група “Акварела”, група „Фониа“,  Томе Капсаров-Брзи и неговата група и група „Трио Форте“. Почесен гостин: Игор Џамбазов.

Известување

Ги известуваме граѓаните дека градежните работи за реконструкција на водоводната мрежа во Богданци моментално се одвиваат на потегот од крстосницата „Дојранска“ со улица „Мирче Ацев“ (кај амбулантата) и истиот ќе биде затворен. Пристапот до амбулантата ќе се одвива само преку улицата „Мирче Ацев“ се до завршување на активностите.

                Се надеваме на разбирање.

ankara travesti Partnerler | ankara travesti modelleri | istanbul travesti Magazin | istanbul travesti Magazin |