Повик за учество на Камп за претприемништво и иновации за млади од Југоисточниот регион

Почитувани,

Би сакале да Ве известиме дека Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во рамки на проектот „Бизнис екосистем како интегриран систем – БИ ИН“ , финансиран од Европската Унија и националните фондови на земјите учеснички преку Интеррег ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Грција – Р. Северна Македонија, организира КАМП ЗА ПРЕТПРИЕМНИШТВО И ИНОВАЦИИ ЗА МЛАДИ кој ќе се одржи од26 септември – 2 октомври 2022 во Дојран.

Условите за учество во Кампот се лицата да бидат на возраст од 18-29 години и да се жители на Југоисточниот регион. Право на учество ќе имаат 19 лица кои ќе го пополнат електронскиот формулар за пријавување на кампот (Онлајн формулар за пријавување на кандидати) и тоа селекцијата на заинтересираните кандидати ќе биде направена според квалитетот и иновативноста на одговорите за деловната идеја, областа во која сакаат да работат или проблемот што сакаат да го решат.

Кампот за претприемништво и иновации за млади 2022 овозможува развој на специфични вештини непоходни за основање на сопствен бизнис. Учесниците ќе имаат можност да научат за претприемништвото и иновативните деловни практики, да ги унапредат своите претприемачки вештини и да развијат соодветен деловен план преку практична и интерактивна програма, да учат од искусни ментори и успешни претприемачи и да добијат соодветни совети и препораки како да ја развијат својата деловна идеја.

По завршувањето на кампот, како поддршка за понатамошен деловен развој, сите учесници ќе добијат подарок Книга за претприемништво, а најдобрите од нив ќе имаат можност бесплатно да го користат Заедничкиот работен простор кој се наоѓа во просториите на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во Струмица.

Линк од повик: Камп за претприемништво и иновации – Web објава / Камп за претприемништво и иновации – Faceobook објава                                                                                                                                                            

Рокот за пријавување е најдоцна до 20 септември 2022 година.

Известување за планирани прекини во дистрибутивниот систем за електрична енергија на ден 19.09.2022

Ве известуваме дека согласно добиените податоци од ЕВН Македонија, заради реализација на инвестициони зафати со цел подобрување на квалитетот на електричната енергија на ден 19.09.2022 година (понеделник) во периодот од 09.00 до 12.00 часот без снабдување со електрична енергија ќе останат корисниците од Богданци и тоа : Брана Паљурци, Магнум, Елка, Бензинска пумпа Макпетрол, Десива и Ресторан Рибник.

Одбележување на хоризонтална патна сигнализација на улиците Маршал Тито, Бранд Петрушев, Крушевска и Изворски во Богданци

Општина Богданци ги известува граѓаните дека поради уредување на режим на сообраќај и поставување на хоризонтална сообраќајна сигнализација на улиците ,,Маршал Тито”, (на потегот од општинската зграда до „Бреботекс“) ,,Бранд Петрушев“, ,,Крушевска“ и дел од ,,Изворски“ во Богданци, потребно е да се отстранат сите автомобили од улиците на ден 16.09.2022 г (петок) од 08.30 до 18.00 часот.

Апелираме до сите учесници во сообраќајот да наидат на разбирање и да го почитуваат воведениот режим на сообраќај и поставената патна сигнализација.

Делегација од Општина Калиновац, Република Хрватска, во официјална посета на општина Богданци

Делегација од Општина Калиновац, Република Хрватска предводена од Началникот на општина Калиновац, Г-ин Дарко Собота со своите соработници, беше во официјална посета на општина Богданци од 07.09 до 09.09.

Делегацијата од пријателската општина Калиновац беше примена од страна на градоначалникот на општина Богданци, Г-ин Блаже Шапов.

На работната средба се отворија доста теми и се разменија искуства во областите на културата, образованието, науката, но и во други области кои ги поврзуваат двете општини. На истата беше заеднички прифатено соработката да се интензивира, при реализацијата на различни проекти за развој на двете општини при што ние ќе се трудиме да ги црпиме европските искуствата на Општина Калиновац.

По повод 8 Септември ­ Денот на независноста на Република Македонија, делегацијата заедно со здружението на пензионери и поддржувачи на делата на борците положија цвеќиња на спомениците на паднатите борци.

Во рамките на посетата, делегацијата беше во обиколка на детското игралиште, ја посети уметничката изложба во домот на културата и црквата „Св. Атанасиј“.

Честит Празник – Ден на независноста!

Македонија одбележува 31 година од својата независност и успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава.

Општина Богданци на сите граѓани им го честита најголемиот македонски државен празник 8-ми Септември, празник со кој се одбележува раѓањето и се слави опстојувањето на независна и суверена Република Македонија. Овој празник преставува остварување и континуитет на трудот, вложувањата и пожртвуваноста на многу генерации граѓани кои живеа со мислата за слободна и самостојна држава.

Нека ни е честит и вековит 8-ми Септември!

Среќен почеток на новата учебна година

Денес, 01 септември заѕвони првото училишно ѕвонче за учебната 2022/2023 година. Со пригодни свечености беа пречекани првачињата во двете основни училишта во општината, ООУ „Петар Мусев“-Богданци и ООУ „Кирил и Методиј“-Стојаково. Исто така новата учебна година стартуваше и во средното општинско училиште „Богданци“-Богданци а голем ден беше и за дечињата од Детската Градинка „Коста Поп Ристов Делчев“ .

Секој почеток на учебната година буди чувства, емоции, особено кај првачињата и нивните родители. Се надевам дека овој ден е возбудлив за сите првачиња кои за првпат ќе седнат во училишните клупи и ќе навлезат во светот на образованието, науката и забавата. Ви порачувам драги ученици, максимално да ги уживате овие денови, бидејќи тие нема да се вратат. Затоа, бидете горди што тргнувате во училиште. Бидете горди што сте првачиња,

Среќно првачиња!

Среќно ученици!

Успех и за вработените во образовните институции!

Се слави Празникот успение на Пресвета Богородица

Православната Црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Ѓавото денеска го одбележува својот патронен празник – Успение на Пресвета Богородица или кај народот попознат како Голема Богородица. Едно од главните обележја на овој празник во Ѓавото е панаѓурот кој има долгогодишна традиција.

Овој значаен христијански празник е посветен на успението на Марија, мајката на Исус Христос. Христијаните веруваат дека како и Исус, и Богородица по смртта воскреснала и заминала на небото, како со душата така и со телото. Оттаму и називот успение, што значи искачување. За време на целиот свој живот, таа била директен сведок на многу важни настани што се од значење за христијанската црква.

На жителите на Ѓавото и на сите православни верници им го честитам овој Голем ден и им посакувам да го поминат во добро здравје и убаво расположение.

konya escort

antalya escort Saç ekimi ankara